(„Službeni glasnik RS", broj 88/16)
OSNOV DONOŠENJA: član 47. stav 3. Zakona o inspekcijskom nadzoru („Službeni glasnik RS", broj 36/15)
Ovim pravilnikom uređuje se program i način sprovođenja ispita za inspektora (u daljem tekstu: ispit), sastav i način rada Komisije za sprovođenje ispita za inspektora (u daljem tekstu: Komisija) i izdavanje uverenja o položenom ispitu.
Kandidati polažu ispit u skladu sa Programom ispita za inspektora (u daljem tekstu: Program), koji je odštampan u prilogu ovog pravilnika i koji čini njegov sastavni deo.
Ispit se sprovodi u sledećim oblastima - ispitnim predmetima:
1) Opšti upravni postupak i osnovi upravnih sporova;
2) Zakon o inspekcijskom nadzoru i prateći propisi i opšti akti;
3) Osnovi prava privrednih društava i drugih privrednih subjekata i privrednog poslovanja;
4) Osnovi kaznenog prava i kaznenih postupaka;
5) Veštine potrebne za vršenje inspekcijskog nadzora.
Kandidati koji imaju položen pravosudni ispit i kandidati koji će obavljati poslove iz nadležnosti i delokruga upravne inspekcije oslobođeni su polaganja oblasti "Opšti upravni postupak i osnovi upravnih sporova", "Osnovi prava privrednih društava i drugih privrednih subjekata i privrednog poslovanja" i oblasti "Osnovi kaznenog prava i kaznenih postupaka".
Kandidati koji imaju položen državni stručni ispit koji obuhvata oblasti opšteg upravnog postupka i osnova upravnih sporova, odnosno kaznenog prava i kaznenih postupaka oslobođeni su polaganja oblasti "Opšti upravni postupak i osnovi upravnih sporova", odnosno oblasti "Osnovi kaznenog prava i kaznenih postupaka".
Kandidati koji će obavljati poslove iz nadležnosti i delokruga inspekcije za preventivnu zaštitu u sastavu ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove oslobođeni su polaganja oblasti "Opšti upravni postupak i osnovi upravnih sporova" i "Osnovi kaznenog prava i kaznenih postupaka".
Ispit za inspektora sprovodi Komisija.
Komisiju rešenjem obrazuje ministar nadležan za poslove državne uprave iz reda državnih službenika i stručnjaka za oblasti koje čine ispit, koji imaju stečeno najmanje visoko obrazovanje na studijama drugog stepena (master akademske studije, specijalističke akademske studije, specijalističke strukovne studije), odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine.
Komisija ima predsednika, četiri člana i sekretara. Predsednik, članovi i sekretar Komisije imaju zamenike.
Predsednik, članovi Komisije i njihovi zamenici su i ispitivači ispitnih predmeta određenih članom 3. ovog pravilnika, kojima pripada naknada za rad, čiju visinu rešenjem utvrđuje ministar nadležan za poslove državne uprave.
Rad Komisije je javan.
Komisija sačinjava spisak propisa za pripremu ispita i spisak pitanja koja se mogu postaviti u toku ispita, koji se objavljuju na internet stranici ministarstva nadležnog za poslove državne uprave i internet stranici Koordinacione komisije.
Administrativne i sa njima povezane stručne i tehničke poslove u vezi sa organizovanjem i sprovođenjem ispita obavlja sekretar Komisije, odnosno zamenik sekretara Komisije, kao i druga lica koja budu određena da učestvuju u organizaciji ispita i obezbeđivanju dostupnosti podataka u vezi sa ispitom, kojima pripada naknada za rad, čiju visinu rešenjem utvrđuje ministar nadležan za poslove državne uprave.
Sekretar i zamenik sekretara Komisije moraju biti državni službenici ministarstva nadležnog za poslove državne uprave koji imaju stečeno visoko obrazovanje na studijama drugog stepena (diplomske akademske studije - master, specijalističke akademske studije, specijalističke strukovne studije), odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine.
Sekretar, odnosno zamenik sekretara Komisije, naročito:
1) utvrđuje spisak prijavljenih kandidata;
2) utvrđuje da li kandidati ispunjavaju uslove propisane za polaganje ispita i priprema predlog rešenja i kandidatima kojima je odobreno polaganje dostavlja rešenja;
3) vodi računa o objavljivanju mesta, dana i vremena polaganja ispita;
4) upoznaje kandidata koji pristupi polaganju ispita o njegovim pravima i obavezama;
5) obezbeđuje dostupnost podataka u vezi sa ispitom, koji su od uticaja na ostvarivanje prava iz radnog odnosa (ime i prezime kandidata, jedinstveni matični broj građana, stručnu spremu, naziv organa ili organizacije u kojoj je zaposlen, poslovi inspekcijskog nadzora, datum polaganja ispita i podatke o uspehu na ispitu).
Zahtev za polaganje ispita ( Obrazac 1 ), sa potrebnim dokazima o ispunjenosti propisanih uslova za polaganje ispita i dokazom o uplaćenim troškovima za polaganje ispita u visini utvrđenoj rešenjem ministra nadležnog za poslove državne uprave, podnosi se Komisiji, i odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Zahtev za polaganje ispita podnosi se najkasnije 60 dana pre isteka roka u kome je zaposleni, saglasno zakonu ili drugom posebnom propisu, obavezan da ispit položi. Ukoliko organ ne postupi u utvrđenom roku, kandidat je ovlašćen da sam podnese ovaj zahtev.
O zahtevu za polaganje ispita odlučuje ministar nadležan za poslove državne uprave rešenjem.
Vodeći računa o roku u kome je kandidat obavezan da položi ispit, Komisija određuje dan, vreme i mesto polaganja ispita, o čemu obaveštava podnosioca zahteva.
Predsednik komisije određuje raspored ispitivača za svaki ispitni rok.
Ispit za inspektora polaže se pismeno i usmeno.
Ispit se sprovodi po ispitnim predmetima.
U toku ispita proverava se poznavanje važećih propisa kojima su uređene oblasti ispitnih predmeta.
Pismeni i usmeni ispit se, po pravilu, polažu istog dana, u prostorijama ministarstva nadležnog za poslove državne uprave.
Pismena provera znanja kandidata proverava se odgovaranjem na po tri pitanja iz svakog ispitnog predmeta, zaokruživanjem jednog od ponuđenih odgovora.
Za pismenu proveru znanja Komisija sastavlja tri različite kombinacije pitanja.
Svaka kombinacija pitanja izrađuje se u onoliko primeraka koliko ima prijavljenih kandidata na ispitu.
Pred početak pismene provere, jedan od kandidata žrebom bira kombinaciju pitanja koju rešavaju svi kandidati.
Kombinacija pitanja ne može se rešavati duže od jednog sata.
Kandidat je položio pismenu proveru znanja ako je tačno odgovorio na najmanje dva pitanja iz svakog predmeta.
Rezultate pismene provere kandidata utvrđuje Komisija, a saopštava sekretar Komisije.
Kandidat koji nije položio pismenu proveru znanja smatra se da nije položio ispit.
Pismenoj proveri znanja obavezno prisustvuje sekretar Komisije.
Kandidati koji su položili pismenu proveru znanja odmah pristupaju usmenoj proveri.
Usmena provera je javna i započinje postavljanjem ispitnih pitanja kandidatu iz ispitnih predmeta.
O toku ispita sačinjava se Zapisnik o polaganju ispita za inspektora ( Obrazac 2 ), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Pismeni rad kandidata prilaže se uz zapisnik.
Zapisnik potpisuju ispitivači, sekretar i predsednik Komisije.
Znanje koje je kandidat pokazao iz svakog ispitnog predmeta ocenjuje se ocenom "položio" ili "nije položio".
Ocena se saopštava kandidatu po polaganju ispita.
Posle završetka ispita, Komisija utvrđuje opšti uspeh koji je kandidat postigao na ispitu ocenom "položio" ili "nije položio".
Kandidat koji na ispitu ne pokaže dovoljno znanje u najmanje tri ispitna predmeta, nije položio ispit.
Kandidat koji je iz jednog ili dva ispitna predmeta dobio ocenu "nije položio", poziva se na popravni ispit iz tih predmeta, u roku koji ne može biti duži od 60 dana od dana prethodnog polaganja.
Kandidat koji na popravnom ispitu iz jednog predmeta dobije ocenu "nije položio", ili iz neopravdanih razloga ne pristupi polaganju ispita u roku iz stava 1. ovog člana, nije položio ispit i može pristupiti ponovnom polaganju popravnog ispita u roku u kome je zaposleni, saglasno zakonu ili drugom posebnom propisu, obavezan da ispit položi.
Kandidatu tokom ispita nije dozvoljeno da galami, nepristojno se ponaša, kontaktira i ometa druge kandidate i lica i koristi propise i razna tehnička pomagala.
Ako kandidat postupa suprotno stavu 1. ovog člana predsednik Komisije odlučuje o udaljavanju tog kandidata iz daljeg toka polaganja ispita i smatra se da kandidat nije položio ispit.
Polaganje ispita ili započeto polaganje ispita može se odložiti ako je kandidat zbog bolesti ili drugih opravdanih razloga bio sprečen da započne ili nastavi polaganje ispita.
Na molbu kandidata, predsednik Komisije može odlučiti da započeti ispit odloži za drugi dan u kome se ispit održava, a najduže do 30 dana, ako je kandidat zbog bolesti ili drugih opravdanih razloga sprečen da nastavi polaganje ispita.
Kandidat je dužan da razloge zbog kojih traži odlaganje započetog ispita učini verovatnim.
Rok na koji je ispit odložen računa se od dana donošenja odluke o odlaganju ispita.
Ako kandidat neopravdano odustane od započetog polaganja ispita, smatra se da ispit nije položio.
Ako kandidat ne pristupi popravnom ispitu, ili pre početka izjavi da odustaje, smatra se da ispit nije položio.
Kandidat koji nije položio ispit ne može ponovo polagati ispit pre isteka roka od 30 dana od dana prethodnog polaganja.
Izuzetno, kandidat koji je dužan da položi ispit u roku utvrđenom zakonom ili drugim posebnim propisom, može polagati ispit pre isteka roka iz stava 2. ovog člana.
Kandidat koji smatra da ispit nije sproveden u skladu sa zakonom i ovim pravilnikom ili da njegov uspeh iz nekog ispitnog predmeta nije pravilno ocenjen, ima pravo prigovora Komisiji u roku od 48 časova posle saopštenja rezultata o polaganju ispita.
O prigovoru odlučuje Komisija pred kojom je kandidat polagao ispit. Komisija odlučuje o prigovoru u roku od 24 časa od prijema prigovora.
Ako Komisija utvrdi da je prigovor iz stava 1. ovog člana opravdan, kandidat koji je izjavio prigovor ponovo polaže ispit iz oblasti na koju se prigovor odnosi pred drugim ispitivačem iz tog ispitnog predmeta.
Ispit se polaže najkasnije u roku od tri radna dana od dana dostavljanja odluke o prigovoru, u vreme koje kandidatu saopštava sekretar Komisije.
Na osnovu rezultata ispita, kandidatu koji je položio ispit izdaje se Uverenje o položenom ispitu za inspektora ( Obrazac 3 ), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i koji čini njegov sastavni deo.
Uverenje iz stava 1. ovog člana overava se pečatom ministarstva nadležnog za poslove državne uprave.
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o programu i načinu polaganja ispita za inspektora („Službeni glasnik RS", br. 81/15 i 37/16).
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije".