("Službeni glasnik RS", broj 59/2011)
Osnov donošenja: Član 54. stav 7. Zakona o trgovini ("Službeni glasnik RS", broj 53/10)
Donosilac: Ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede
Ovim pravilnikom propisuje se program i način polaganja posebnog stručnog ispita za tržišnog inspektora (u daljem tekstu: ispit).
Ispit se polaže po utvrđenom programu i na način kojim se omogućava provera stručne osposobljenosti tržišnog inspektora za samostalno obavljanje inspekcijskog nadzora nad sprovođenjem zakona kojim se uređuju uslovi i način za obavljanje trgovine i propisa donetih na osnovu tog zakona, odnosno za proveru osposobljenosti komunalnog inspektora za obavljanje poverenih poslova inspekcijskog nadzora za koji ima ovlašćenja i dužnosti tržišnog inspektora u skladu sa zakonom.
Ispit se sastoji od:
1) pismenog rada;
2) rešavanja testa.
Pismeni rad obuhvata izradu nacrta rešenja i nacrta zahteva za pokretanje prekršajnog postupka u vezi postupka inspekcijskog nadzora u skladu sa Zakonom o trgovini a na osnovu elemenata datih u zadatku.
Test sadrži pitanja iz oblasti trgovine i usluga, kao i načinu postupanja u nadzoru nad primenom tih propisa.
Ispit obuhvata pitanja uređena Zakonom o trgovini, čiji je spisak dat u u Prilogu - Spisak ispitnih pitanja za polaganje posebnog stručnog ispita za tržišnog inspektora (u daljem tekstu: Spisak), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Pismeni rad i rešavanje testa obavlja se pred Komisijom za polaganje ispita (u daljem tekstu: komisija) koju rešenjem obrazuje ministar nadležan za poslove trgovine (u daljem tekstu: ministar).
Komisija ima predsednika i četiri člana od kojih su tri člana iz Sektora tržišne inspekcije.
Predsednik i članovi komisije su državni službenici ministarstva nadležnog za poslove trgovine (u daljem tekstu: ministarstvo) koji imaju stečeno visoko obrazovanje na studijama drugog stepena (diplomske akademske studije - master, specijalističke akademske studije i specijalističke strukovne studije), odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine i najmanje sedam godina radnog iskustva na poslovima inspekcijskog nadzora, odnosno na poslovima državne uprave i položen državni stručni ispit ili pravosudni ispit.
Predsednik i članovi komisije imaju zamenike koji ispunjavaju uslove iz stava 3. ovog člana.
Administrativne poslove za komisiju obavlja sekretar komisije koji se određuje rešenjem o obrazovanju komisije.
Sekretar komisije ima zamenika.
Komisija donosi Poslovnik o radu.
Zahtev za polaganje ispita podnosi se na Obrascu 1, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Zahtev za polaganje ispita podnosi služba nadležna za ljudske resurse u:
1) ministarstvu - za tržišne inspektore;
2) organima lokalne samouprave - za komunalne inspektore.
Zahtev za polaganja ispita podnosi najkasnije u roku od 30 dana od dana položenog državnog stručnog ispita ako kandidat nije prethodno položio državni stručni ispit.
Zahtev za polaganje ispita podnosi se najkasnije u roku od 30 dana od dana zasnivanja radnog odnosa na neodređeno vreme, ako je kandidat prethodno položio državni stručni ispit.
O zahtevu za polaganje ispita odlučuje ministar rešenjem koje se dostavlja podnosiocu zahteva.
Komisija određuje datum, vreme i mesto polaganja ispita, o čemu obaveštava podnosioca zahteva najkasnije 10 dana pre dana određenog za polaganje ispita.
Troškove polaganja ispita, kao i popravnog ispita snosi ministarstvo.
Pre početka ispita, sekretar komisije utvrđuje identitet kandidata uvidom u ličnu kartu i upoznaje ga sa načinom i pravilima polaganja ispita.
Ispit započinje izradom pismenog rada.
Sekretar i članovi komisije dužni su da prisustvuju izradi pismenog rada.
U toku izrade pismenog rada nije dozvoljena međusobna komunikacija kandidata, upotreba mobilnog telefona ili drugih sredstava koja ometaju pismeni ispit.
Kandidat pri izradi pismenog rada može koristiti zakone, druge propise i stručnu literaturu.
Zadatak za pismeni rad određuje komisija i kandidatu dostavlja primer zapisnika o izvršenoj inspekcijskoj kontroli, na osnovu koga kandidat utvrđuje povrede propisa i sačinjava nacrte:
1) rešenja kojim se nalaže otklanjanje utvrđene povrede zakona;
2) zahteva za pokretanje prekršajnog postupka.
Izrada pismenog rada ne može trajati duže od 120 minuta.
Kandidat je dužan da preda svoj pismeni rad najkasnije istekom vremena određenog za trajanje izrade pismenog rada i izađe iz prostorije u kojoj se održava ispit.
Vreme predaje beleži se na pismenom radu.
Komisija pregleda predat pismeni rad i utvrđuje ocenu uspeha pismenog rada sa: "zadovoljava", odnosno "ne zadovoljava".
Ocenom "zadovoljava" ocenjuje se pismeni rad koji sadrži:
1) nacrt rešenja (sa pravnim osnovom za donošenje; dispozitivom koji mora biti koncizan, jasan, precizan i izvršiv; obrazloženjem i uputstvom o pravnom sredstvu);
2) nacrt zahteva za pokretanje prekršajnog postupka (sa propisanom sadržinom).
Sekretar i članovi komisije dužni su da prisustvuju rešavanju testa.
Pri rešavanju testa nije dozvoljena međusobna komunikacija kandidata, upotreba mobilnog telefona ili drugih sredstava koja ometaju rešavanje testa.
Pri rešavanju testa kandidat ne može koristiti zakone, druge propise i stručnu literaturu.
Test utvrđuje komisija.
Test se sastoji od 20 pitanja iz oblasti utvrđenih Spiskom.
Test se rešava odabirom i zaokruživanjem jednog od ponuđenih odgovora, dopunjavanjem nepotpunog odgovora i upisivanjem odgovora.
Vreme za rešavanje testa ne može biti duže od sto dvadeset minuta.
Kandidat je dužan da preda test najkasnije istekom vremena određenog za njegovo rešavanje i izađe iz prostorije u kojoj se održava rešavanje testa.
Vreme predaje testa beleži se na testu.
Komisija pregleda predati test i utvrđuje ocenu uspeha testa sa: "zadovoljava", odnosno "ne zadovoljava".
Sa ocenom "zadovoljava" ocenjuje se test koji sadrži najmanje 12 tačnih odgovora.
Posle završetka ispita komisija utvrđuje kandidatu ocenu opšteg uspeha na ispitu koja može biti "položio" ili "nije položio".
Ocenom "položio" ocenjuje se kandidat koji je dobio ocenu "zadovoljava" i na pismenom radu i na testu.
Ocenom "nije položio"ocenjuje se kandidat koji je dobio ocenu "ne zadovoljava":
1) na pismenom radu i testu;
2) na pismenom radu ili testu.
Kandidat koji nije položio deo ispita ima pravo da polaže popravni ispit iz tog dela.
Komisija poziva kandidata na polaganje popravnog ispita iz dela kojim je ocenjen ocenom "ne zadovoljava", u roku koji ne može biti kraći od 15 dana ni duži od 30 dana, od dana prethodnog polaganja.
Kandidat koji na popravnom ispitu dobije ocenu "ne zadovoljava" ili ne pristupi polaganju popravnog ispita, nije položio ispit.
Kandidat koji "nije položio" ispit jer je dobio ocenu "ne zadovoljava" na pismenom radu i testu, kao i kandidat koji je na popravnom ispitu dobio ocenu "nije položio" ili nije pristupio polaganju popravnog ispita, ne može ponovo polagati ispit pre isteka roka od 10 dana od dana prethodnog polaganja.
Komisija može, na pismeni zahtev kandidata, odložiti polaganje ispita, odnosno polaganje popravnog ispita, zbog bolesti ili drugih opravdanih razloga.
O toku ispita vodi se zapisnik za svakog kandidata na Obrascu 2, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Zapisnik potpisuju komisija i sekretar komisije.
Zapisniku se prilaže pismeni rad i test kandidata.
Kandidatu koji je položio poseban stručni ispit izdaje se Uverenje o položenom posebnom stručnom ispitu na Obrascu 3, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Ministarstvo vodi evidenciju o polaganju posebnog stručnog ispita.
Evidencija sadrži: ime i prezime kandidata, jedinstveni matični broj građana (JMBG), školsku spremu, naziv organa u kome je zaposlen, datum polaganja ispita i podatke o uspehu na ispitu.
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o programu posebnog dela stručnog ispita za pripravnike i zaposlene na poslovima državne uprave u oblasti trgovine i turizma ("Službeni glasnik RS", broj 35/93).
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".